Zmywanie jest jednym z najbardziej znienawidzonych obowiązków domowych. Dla ręcznego zmywania najciekawszą alternatywą są profesjonalne zmywarki, dzięki którym można zaoszczędzić sporo cennego czasu i nerwów. Mycie ręczne i mycie w zmywarce ma swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego wyboru.
Na co się zdecydować?
Zmywarki co prawda znacząco ograniczają zużycie wody, która jest niezbędna w procesie mycia brudnych naczyń. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że podczas pracy zmywarki wzrasta zużycie energii elektrycznej. Koszty mycia ręcznego są bardzo trudne do oszacowania. Wynika to oczywiście z tego, że na rynku dostępne są różnorodne artykuły do zmywania w różnym przedziale cenowym. Producenci coraz częściej oferują ekologiczne i ergonomiczne zmywarki, dzięki którym można zaoszczędzić sporo gotówki. Wysokiej klasy sprzęt wykorzystywany jest nie tylko w mieszkaniach prywatnych, ale również w renomowanych lokalach gastronomicznych, gdzie często myje się naczynia.
Jakie artykuły do zmywania wybrać?
Osoby, które korzystają ze zmywarki muszą skupić się przede wszystkim na wyborze odpowiednich tabletek do zmywania. W dużej mierze to właśnie dzięki nim będzie można liczyć na efektywne zmywanie. Najtańszym rozwiązaniem są tabletki z funkcją myjącą. Pamiętać należy jednak o tym, że w tym konkretnym przypadku należy dokupić sól i płyn nabłyszczający. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest wybranie gotowych detergentów do zmywarek wielofunkcyjnych, które skutecznie zabezpieczą zmywarkę przed osadzaniem się kamienia. Do zmywarki można dokupić także: preparaty nabłyszczające, odświeżacze do zmywarki, środki do czyszczenia zmywarki i specjalny żel do zmywarki. Do wielu zmywarek można dokupić stojak do zmywarki i porządnie zaprojektowane koszyki na sztućce.
Jakie artykuły do mycia ręcznego?
Do mycia ręcznego niezbędny jest oczywiście profesjonalny płyn do naczyń. Godne polecenia są przede wszystkim produkty skoncentrowane, bezzapachowe i neutralne. W dużej mierze to właśnie dzięki tym środkom chemicznym będzie można zapobiec żółknięciu naczyń. Osoby, które zmagają się z różnego typu alergiami powinny zwrócić uwagę na skład. Aby uniknąć podrażnienia skóry warto skorzystać z pomocy specjalnych rękawic gumowych. W każdej kuchni przydać może się także porządny płyn do ręcznego mycia garnków, patelni i kotłów. Najlepszym wyborem są środki wysoko alkaliczne, które poradzą sobie nawet z dużymi zabrudzeniami.
Ręczne mycie naczyń czy w zmywarce?
Statystycznie rzecz biorąc podczas mycia ręcznego zużywa się zdecydowanie więcej wody i energii elektrycznej. Ręczne zmywanie zajmuje również dużo cennego czasu, którego zawsze brakuje. Nie można zapominać także o tym, że wiele detergentów naraża skórę. W przypadku zmywarek wystarczy jedynie systematycznie odkładać naczynia do specjalnej komory. Gdy zapełni się komorę, to można uruchomić wybrany cykl zmywania. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie. Jeżeli jest mało naczyń do umycia, to zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest ręczne mycie.